Severočeské kamery |
Co je tento web zač?
Jedná se o on-line katalog webových kamer.
Kdo jej používá?
Řidiči, pro zjištění aktuální situace na silnicích či aktuální obsazenost automyček, parkovišť.
Obyvatelé, pro zjištění aktuálních stavů vodních toků.
Lyžaři, aby si podle aktuálních snímků vybrali, do kterého skiareálu dnes pojedou lyžovat.
Rekreanti, kteří se zajímají o aktuální obsazenost koupališť či jiných rekreačních objektů.
Fanoušci meteorologie pro zjišťování aktuálních informací o počasí v regionu.
Opomenout samozřejmě nemůžeme ani na sportovce a turisty.
Takových katalogů znám spoustu a jsou z celé republiky.
Jenže žádný není tak obsáhlý. Ostatní katalogy se zaměřují pouze na určité webkamery (například pouze ze známých míst, ze skiareálů, ze silnic, ...), zatímco tento katalog obsahuje téměř všechny webkamery z okolí. Cílem je, aby měl každý návštěvník webu možnost výběru ze všech existujících webkamer, nikoliv pouze z pár prominentních.
Co je to "okolí", ze kterého jsou webkamery v katalogu?
Do budoucna by to měl být celý Liberecký kraj. V současnosti je v něm plně zahrnut pouze okres Jablonec, většinově okres Liberec, a částečně okres Semily. Přidávat do katalogu ale můžete prostřednictvím tlačítka v horním menu webkamery z celého Libereckého kraje, tedy například i z českolipska.
Jak dlouho už katalog existuje?
Katalog vznikl v roce 2009 na adrese kamery.tym.cz pod názvem Jablonecké kamery (tehdy jich bylo v Jablonci šest, viz screen). V roce 2012 byl katalog přejmenován na Severočeské kamery, jelikož kamery v katalogu rozhodně nebyly pouze z Jablonce. V srpnu 2012 začala rekonstrukce webu, při které přibyla mapa, jednotný přehrávač (pro webkamery mající obrázkový výstup) i možnost interakce uživatelů (přidávání kamer, nahlašování ne/funkčních). Tato rekonstrukce byla dokončena až v říjnu 2016, kdy již byl katalog po zpoplatnění služeb IC přesunut na novou, aktuální adresu.
Jakým způsobem se mohou webkamery do katalogu dostat?
První možností je jejich přidání pomocí odkazu v horním menu. To může provést kterýkoliv uživatel - ať už se jedná o webkameru, která v katalogu doposud chyběla; nebo o novou webkameru, kterou se rozhodl zprovoznit přímo daný uživatel. Takto vložené webkamery podléhají schválení správcem. Druhou možností je správcovská aktivita, při které jsou nové webkamery googleny, či hledány procházením jiných katalogů (Insecam, Shodan). To je mnohdy následováno zjišťováním alespoň přibližných souřadnic webkamery, k čemuž v takových případech bývá využívána úvodní strana katalogu.
Jakým způsobem mohou být webkamery z katalogu smazány?
Pokud je webkamera dlouhodobě neaktivní, a vypadá to že se znovu již nerozběhne, můžete u ní kliknout na tlačítko Nahlásit, a vybrat možnost Obnova v nedohlednu. V takovém případě (nebo pokud takovou webkameru objeví sám správce) je webkamera označena jako zrušená. To neznamená, že by byla z katalogu smazána. pouze se již nezobrazuje v seznamu ani v mapě, její samostatná podstránka je pak překryta “mlhou” s nápisem o zrušené webkameře.
Pokud se zde zobrazuje vaše webkamera, u které nemáte zájem aby veřejnosti přístupná, doporučujeme ji například zaheslit a heslo sdělit pouze oprávněným osobám. Katalog neobsahuje nic, co by nebylo veřejně dostupné i bez jeho existence.
Nefunguje webkamera, která je označená jako funkční.
I to se může stát (a často se to stává). Stav webkamer (tedy zda jsou funkční či nefunkční) je kontrolován automatickým skriptem, který se snaží tento stav zjistit buď přímo načtením dat ze snímku či streamu webkamery, nebo dohledáním informace v pěti API (aplikačních programových rozhraních). I tak zvládne zjistit stav jen asi u dvou třetin obsahu katalogu, navíc pro svou rozsáhlost není spouštěn každý den. Pokud se s takovou situací setkáte, můžete využít tlačítka Nahlásit, a následně zvolit možnost Nefunguje (nebo Opět funguje v opačném případě). Požadavek se tím odešle ke správci a je vyřešen přednostně.
Co neřešit prostřednictvím tlačítek pro přidání a nahlášení?
Věci, které nemůže ovlivnit správce katalogu. Tedy například - webkamera neukazuje správný čas, webkamera je špatně natočená, chceme webkameru snímající hlavní tah ve městě. To jsou věci, které jsou plně v režii provozovatelů webkamer.
Jaké jsou kategorie webkamer a jak toto kategorizování funguje?
V současné době existují čtyři kategorie webkamer, přičemž webkamera nemusí být v žádné kategorii, stejně jako může být hned v několika. Pomocí kategorií lze filtrovat webkamery v seznamu i na mapě. Kategorie jsou:
- dopravní:
- městská:
- krajinná:
- sportovní:
A tohle ještě musím dopsat.
Odkud se berou data počasí?
Aktuální data jsou ze soukromé meteostanice, předpověď pochází z webu Meteopress.cz.