Severočeské kamery

Seznam webkamer Mapa webkamer Počasí Kniha návštěv Nápověda Facebook Přidat novou

Nápověda

Co je tento web zač?
Jedná se o on-line katalog webových kamer. Web můžete využít například pokud vás zajímá jaké je kde počasí, ke zjištění dopravní situace, či z jakýchkoliv jiných důvodů.

Takových katalogů znám spoustu a jsou z celé republiky.
Jenže žádný není tak obsáhlý. Ostatní katalogy se zaměřují pouze na určité webkamery (například pouze ze známých míst, ze Ski areálů, ze silnic, ...), zatímco tento katalog obsahuje téměř všechny webkamery z okolí Jablonce.

Co je to "okolí", ze kterého jsou webkamery v katalogu?
Od Vítkova po E 015°19 vede ohraničení po státní hranici, dole uhýbá ke Kozákovu a po kružnici přes Dub zpátky k Vítkovu. Jedná se o místa, která autor webu zná a utnutí na 015°19 je kvůli katalogu koukni.se, který má východnější část skvěle zmapovanou a je zbytečné si vzájemně konkurovat.

Jak dlouho už katalog existuje?
Katalog vznikl v roce 2009 na adrese kamery.tym.cz pod názvem Jablonecké kamery (tehdy jich bylo v Jablonci šest, viz screen). V roce 2012 byl katalog přejmenován na Severočeské kamery, jelikož kamery v katalogu rozhodně nebyly pouze z Jablonce. V srpnu 2012 začala rekonstrukce webu, při které přibyla mapa, jednotný přehrávač (pro webkamery mající obrázkový výstup) i možnost interakce uživatelů (přidávání kamer, nahlašování ne/funkčních). Tato rekonstrukce byla dokončena až v říjnu 2016, kdy již byl katalog po zpoplatnění služeb IC přesunut na novou, aktuální adresu.

Vím o webkameře, která v katalogu chybí.
Pokud víte o další webové kameře která zde není uvedená, můžete ji přidat pomocí odkazu v horním menu. Není tím však jisté, že bude webkamera do katalogu přidána. Krom toho že by měla být z výše zmíněného okolí, musí snímat něčím zajímavý prostor. Webkamera snímající soukromý dvůr či elektronický billboard do katalogu přidána určitě nebude.

Jakto, že tu máte moji webkameru?
Snímek z webkamery není autorské dílo, tudíž se na něj nevztahují autorská práva. Proto se, nejspíše přejetím dat z jiného katalogu a přidáním odkazu na Váš web, dostala Vaše webkamera do tohoto katalogu. Pokud chcete vaši webkameru odstranit z tohoto katalogu, stačí se ozvat e-mailem či na Facebooku. Předtím si však odpovězte na otázku: Proč provozujete webkameru, o jejíž snímky se nechcete s nikým podělit?

Nefunguje webkamera, která je označená jako funkční.
To je tím, že stav webkamer je kontrolován ručně, podle času a nálady. Správné označení můžete urychlit tím, že u dané webkamery kliknete na tlačítko "Nahlásit", vyberete požadovaný typ problému s webkamerou a potvrdíte kliknutím na tlačítko. Požadavek se tím odešle ke správci a je vyřešen přednostně. Minulá aktualizace dat v katalogu proběhla 31.12.2019 v 12:56:56. Je-li webkamera neaktivní (vzhledem k sezóním webkamerám) více než jeden rok, nebo je-li zřejmé že již obnovena nebude, je z katalogu vyřazena.

Odkud se berou data počasí?
Aktuální data jsou ze soukromé meteostanice, předpověď pochází z webu Meteopress.cz.

Jak můžu vysílat vlastní webkameru?
Existuje mnoho možností, podívejme se však na dvě nejjednodušší:
- výhled z okna vám snímá USB webkamera, na stále zapnutém počítači je zapnutý program BooruWebCam, který je nastaven aby obrázky z webkamery nahrával na prostor na internetu, který jste zdarma získali například na webzdarma.cz.
- výhled z okna vám snímá starý chytrý telefon na nabíječce, připojen k wifi a o přenos obrazu na YouTube se stará aplikace CameraFi Live.